Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach - Poradnia Psychologiczna Online, bezpłatna konsultacja, porady, terapia, Skype

Przejdź do treści

Menu główne:

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

CO i DLA KOGO
 
Celem TSR nie jest samo rozwiązanie problemu, ale poszukiwanie najbardziej optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której Klient się znalazł.
 
TSR jest formą  terapii ustrukturalizowanej.
 
Ilość spotkań wynosi około 10-12.
 
Metody i zasady kształtowania procesu terapeutycznego w prosty i ścisły sposób określone. Diagnoza jest uważana za mało przydatną, a czasami i przeszkadzającą.  Kierunek pracy determinowany jest tym, co Klient uważa za najważniejsze dla niego.
 
Zasady działania TSR związane są technikami wspomagania zmian i sposobem ich skutecznego stosowania. Zamiast tworzenia teorii na temat: "jak być powinno" i "dlaczego tak nie jest", TSR zajmuje się tym, "co się sprawdza" i "co pomaga" oraz szuka sposobów rozszerzania powyższych działań na inne płaszczyzny i momenty życia Klienta. Praca TSR-em to przyjęcie  całkowitej akceptacji perspektywy patrzenia Klienta na własne życie.
 
Perspektywa pracy terapeutycznej jest ciągle nakierowana na teraźniejszość i przyszłość. Jeśli eksploruje się doświadczenia z przeszłości, zawsze robione jest to we wspomnianej wyżej perspektywie. Pracuje się nad użytecznością przeszłego doświadczenia dla tego, co jest i co będzie tak by służyło w teraźniejszości i przyszłości Klienta.
 
Założenia TSR:
 
   Jeśli coś działa, rób tego więcej.
 
   Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
 
   Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.
 
   Nie komplikuj. Życie jest naprawdę proste.
 
 
Terapeuta pracujący w tym nurcie: Piotr Kempiński
rozum wysiada
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego